B.C.Government Home > B.C. Government Directory help
banner
Home
Search Results
Indexes
help
Search
Search for:
Advanced Search
Search for:
Where the  Display
  brief view
  detailed view
  
BC Timber Sales Branch
 
Government of British Columbia  > Ministry of Forests  >  Minister's Office  >  Deputy Minister's Office  >  Associate Deputy Minister's Office, Forest Sector  >  Timber, Range and Economics Division  > BC Timber Sales Branch
  Telephone: 250 356-1918   Email:  
  Facsimile: 250 356-6209   URL: http://www.for.gov.bc.ca/bcts/  
   
             
  Mailing Address: PO Box 9507
4th Floor, 545 Superior Street
Victoria BC
V8W9C1
Canada
 
Name Title Telephone E-mail
Nicole Lanceley Executive Assistant  778 974-2417    
Allan Powelson Executive Director, BCTS  778 974-5667    
Rob Bigalke Director, Business  778 974-5681    
Len Stratton Director, Sustainability and Forestry  250 649-4373    
Mark Hay Senior Manager, Seedling Services (Vernon)  250 838-2854    
Leanne Hildebrand A/Seedling Analyst  250 558-1712    
Art Moeller Seedling Services Technician (Vernon)  250 260-4618    
Alan Rasmussen Seedling and Reforestation Specialist (Vernon)  250 838-2856    
Scott Ruzylo Seedling and Reforestation Specialist (Prince George)  250 649-2815    
John Van Geloven Seedling Services Technician (Prince George)  250 614-6847    
Gilbert Richir Senior Manager, Tenure Operations & Sustainability  778 974-5661    
Scott C Mitchell Sustainability Officer  250 956-5140    
Lars Hulstein Policy Forester, Timber Supply  250 739-8650    
Dori Manley Wildlife Resource Specialist  250 850-1847    
Jason Yates Senior Relations Officer  250 320-9753    
Rosalie MacAulay Business Relations Officer  250 740-3001    
Susan Lee Senior Policy Officer  236 468-3970    
John Stevenson Tenures Policy Forester  778 974-5553    
Paul Kennedy Initiatives Officer  778 974-5676    
Kerri Brownie Stewardship Officer (Campbell River)  250 850-1675    
Laura Chessor Certification Officer (Campbell River)  250 850-1685    
Cam Paterson Certification Specialist  778 671-9072    
Ross Pavan Initiatives Analyst  250 442-5484    
Brian Quinn Senior Manager, Business Information  778 974-5680    
Ron Letham Data Quality Manager  250 371-6508    
Janie Ramsey Data Manager  778 702-0063    
Robert Xie Data Specialist  778 704-7044    
Carol Gjeterud Applications Manager  250 514-2667    
Herb Scheltens Applications Manager  778 364-1160    
Lisa Conroy HQ Resource Professional (Dawson Creek)  250 784-1294    
Kathy Walker HQ Resource Professional  250 956-5112    
Wendy Ward HQ Resource Professional  778 974-5678    
Jennifer Naylor Business Technology Innovation Manager (Campbell River)  250 850-1671    
Don Davis Lidar/Remote Sensing Specialist  250 850-1672    
Ruth Duquette Business Information Coordinator  778 974-5664    
Zeka Zejnulahovic GIS Manager  250 649-2608    
Dave Konwicki GIS Specialist - North Region  250 645-9486    
Virginia Ritchie GIS Southern Coordinator     
Amanda Upshaw GIS Northern Coordinator & GTELP Specialist  250 649-4301    
Alexander Carr GIS Analyst  250 645-9518    
Louise Thompson Northern GIS Team Lead  250 420-6386    
Sharlene Becker GIS Analyst  250 784-1278    
Lubna Khan GIS Analyst (Williams Lake)  250 302-3658    
Jennifer Marr GIS Mapping Technician  250 302-4689    
Angela Prins GIS Analyst  250 570-0410    
Debra Sewell GIS Analyst  250 570-0411    
Archana Shejwalkar GIS Analyst  250 419-8633    
Marguerite Briglio Senior Manager, Business Mgt  778 974-5665    
Isabella Rondeau Administrative Assistant  236 478-3816    
Nicholas Woolhouse A/Manager, Business Operations  236 478-0457    
Kenny Lam Accounting Officer  778 974-5679    
Serena Reeves Budget & Performance Officer  778 974-5615    
Josh Banford Finance and Seedling Administrator  236 419-8642    
Zoe Alice Thrumston Records Officier  778 974-5679    
Chantal Brajkovic Records Technician  778 405-1588    
Darryl Neville Project Lead - Electronic Filing  778 974-5419    
Sherrie Carter Manager, Procurement Excellence  250 897-7523    
Sydney Bonnett Procurement Policy and Initiatives Specialist  250 331-4462    
Robyn Maurice-Klein Procurement and Contract Analyst  250 649-4374    
Emily Wittenberg A/Procurement and Contract Analyst  778 704-7070    
Craig Tilander Manager, Business Excellence (Vernon)  250 503-7466    
James David Senior Business Improvement & Safety Specialist  250 340-6803    
Andrea Dixon Training Specialist  778 974-5692    
Kyla Fraser Business Excellence Coordinator  778 362-7175    
Christi Howes Communication and Engagement Specialist  778 974-3036    
Graham Woodhurst Senior Lean & Project Management Specialist  236 478-3759    
Rachel Woodhurst Business Excellence Coordinator  778 974-3036    
Graham Burrows Woodlands Supervisor - FTELP  250 997-2162    
Chelsea Bennett Forest Operations and Training Specialist  236 401-2009    
Aimee Coleman FTELP Team Lead  250 997-2042    
Ariel Yelland Forest Operations and Training Specialist  250 997-2133    
Levi Kelbert FTELP Forest Tech  250 998-4017    
Zhu Feng Li FTELP Forest Tech  250 988-4016    
Raegan Patrick Forest Technologist  250 997-7285    
Alyssa Racine FTELP Forest Tech  250 988-4015    
Alexander Roberts FTELP Forest Tech  250 988-4020    
Kyasha Robinson FTELP Forest Tech  250 988-4015    
Scott Seaman Forest Technician  250 997-7279    
Colin Tyson FTELP Forest Tech  250 952-9310    
 
Or Select One of the Following
Babine
Cariboo-Chilcotin
Chinook
Kamloops
Kootenay
Okanagan-Columbia
Peace-Liard
Prince George
Seaward
Skeena
Strait of Georgia
Stuart-Nechako
 
top
Copyright Disclaimer Privacy Accessibility